404 Not Found


nginx
Zmarł prof. dr hab. inż. Piotr Tarkowski | Politechnika Lubelska

2 grudnia 2021

Zmarł prof. dr hab. inż. Piotr Tarkowski

Z wielkim smutkiem informujemy, że profesor Piotr Tarkowski zmarł nagle 1 grudnia 2021 roku.

Profesor Piotr Tarkowski urodził się 7 maja 1952 roku. W roku 1975 ukończył studia w Politechnice Lubelskiej na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. W roku 1985 obronił rozprawę doktorską pod tytułem: „Modyfikacja trwałości par precyzyjnych metodą implantacji jonowej” w Akademii Rolniczej w Lublinie. W roku 1995 uzyskał stopień doktora habilitowanego w Politechnice Poznańskiej, opisując zagadnienia trwałości warstw implantowanych jonowo, a w roku 2006 uzyskał tytuł profesora w dziedzinie nauk technicznych. Tematyka licznych prac naukowych profesora Piotra Tarkowskiego dotyczyła problematyki zmiany własności tworzyw metalowych wskutek obróbki metodą implantacji jonowej w aspekcie wykorzystania tej metody dla potrzeb przemysłu motoryzacyjnego.

Profesor przez prawie 20 lat był kierownikiem Katedry Pojazdów Samochodowych Politechniki Lubelskiej. Wypromował pięciu doktorów oraz liczne rzesze mgr i inżynierów, był członkiem lubelskiego oddziału Polskiej Akademii Nauk, Lubelskiego Towarzystwa Naukowego oraz Polskiego Towarzystwa Naukowego Silników Spalinowych.

Pracownicy Katedry Pojazdów Samochodowych i Wydziału Mechanicznego zapamiętają go na zawsze jako wychowawcę licznego grona uczonych i absolwentów. Człowieka spokojnego i rozważnego we wszystkich decyzjach zawodowych i życiowych. Człowieka oszczędnego w słowach, a hojnego w udzielaniu pomocy i wsparcia naukowego.

Nabożeństwo żałobne odprawione zostanie w kaplicy cmentarnej w Lublinie przy ul. Droga Męczenników Majdanka dnia 16 grudnia br. o godz. 12.00.